Počúvaj sa
Každý deň stráviš počúvaním 45 % zo sociálnych interakcií. Počúvaš rôznych ľudí vo svojom živote, no málokto pristupuje s rovnakým záujmom k počúvaniu samého seba.
Nájdi si pár minút denne a počúvaj sa.
Experti Mindpark pripravili na najbližšie 4 týždne sériu meditácií a cvičení, ktoré ti pomôžu praktizovať všímavý prístup voči samému sebe.
Stačí pár minút denne počúvať vlastnú myseľ, emócie a telo. Pozoruj, aké benefity postupom času získavaš, ako všímavý prístup vplýva na duševnú pohodu.
Daj nám vedieť, ako ti výzva ide a označ nás na Facebooku alebo Instagrame #pocuvajsa.
#1 Andrej Jeleník: Sprítomnenie v tele
Úvodnú meditáciu pripravil Andrej Jeleník a je zameraná na rozvíjanie kontaktu s telom a vnútornými pocitmi. Lepší kontakt a udomácnenie v tele je základom pre vnímanie našich potrieb aj emócií. Učí nás vzťahovať sa k teku menej hodnotiaco, s väčšou zvedavosťou.
-
Nájdi si pohodlnú pozíciu. Kedykoľvek môžeš pozíciu zmeniť a pohnúť sa tak, aby to bolo príjemné.
-
Obráť pozornosť smerom k telu a k emóciám.
-
Otvára sa ti priestor na skúmavý kontakt s telom, skontaktovať sa so zážitkom tela, s tým, čo sa vynára v danom momente.
-
Vyber a pripomeň si známu kotvu pozornosti - dotyk, vnem dýchania, zvuky. Kedykoľvek k nej môžeš obrátiť pozornosť.
-
Ak sa rozhodneš nasledovať pozvánku vnímať jednotlivé časti tela počas tohto cvičenia, kedykoľvek môžeš preskočiť tie časti tela, na ktoré sa teraz nechceš zamerať.
#2 Eva Zavacká: Krátky priestor pre dýchanie
Eva Zavacká pripravila krátke cvičenie 3-minútový priestor pre dýchanie. V priebehu dňa pomôže zastaviť sa a uvedomiť si, čo sa práve teraz deje. Toto zastavenie pomôže aj náročných chvíľach tým, že ti v nich dá príležitosť odpovedať namiesto reagovania.
Cvičenie prebieha v troch jednoduchých krokoch:
-
Krok 1: Uvedomenie si - Privri oči, a uvedom si, čo sa deje práve teraz, aká je tvoja vnútorná skúsenosť. Uvedom si tvoje myšlienky, emócie a telesné pocity.
-
Krok 2: Dýchanie – Zameraj pozornosť na vnímanie dychu v tele. Pozoruj svoj dych.
-
Krok 3: Rozšírenie vedomia - Rozšír vedomie na celé telo, tvoju polohu a výraz tváre.
Skús potom rozšírené vedomie preniesť aj do ďalších chvíľ v tvojom dni.
Cvičenie môžeš robiť kedykoľvek v priebehu dňa, pokojne aj viackrát za deň. Obzvlášť užitočné môže byť, keď práve zažívaš náročnú chvíľu.
#3 Michal Dvořák: Všímavý prístup k mobilnému telefónu
Zámerom tohto cvičenia od Michala Dvořáka je využiť všímavosť k chvíľam, keď využívaš mobilný telefón a, napríklad, surfuješ na internete, pozeráš na sociálne siete. Aj v týchto momentoch si môžeš všímať to, čo vnímaš v rovine tela, aký je tvoj dych, aké myšlienky ti bežia hlavou, či a aké zažívaš emócie.
Toto cvičenie ti môže pomôcť rýchlejšie a lepšie si všimnúť, dokedy chceš digitálnu technológiu využívať a tiež jednoduchšie odkryť navyknuté správanie tak, aby si ho nemusel/a slepo nasledovať.
Všímavý prístup k digitálnej technológii stojí na niekoľkých princípoch
-
Nezbavuješ sa jej úplne (teda, ak naozaj nechceš). Skôr si nájdi priestor, kedy jej chceš venovať pozornosť.
-
Keď sa jej venuješ, venuj jej plnú pozornosť.
-
Uži si to. Pokiaľ budú prichádzať výčitky, nechaj ich tak. Rozhodol/a si sa, že sa daným veciam budeš venovať, tak si to uži.
-
Všímaj si, dokedy ti to robí radosť a kedy sa už začínaš cítiť unavene, nepríjemne, nesústredene - to je moment, kedy stojí za to odpojiť sa.
-
K tomu ti môže pomôcť si nastaviť čas, ako dlho sa chceš danej technológii venovať.
Ak budeš chcieť, môžeš mi o tom, aké pre teba cvičenie bolo a čo ti prinieslo, dať vedieť na info@bemindful.cz
#4 Marta Dömöková: Ako pracovať s náročnými emociámi
Marta Dömöková pripravila meditačné cvičenie R.A.I.N. prináša spôsob, ako zaobchádzať s náročnými emóciami.
Skratka R.A.I.N. predstavuje štyri kroky cvičenia:
-
R - Recognize - uvedomovať si, čo práve teraz prežívate
-
A - Allow - dovoliť vášmu prežívaniu byť také aké je
-
I - Investigate – preskúmať to, čo práve prežívate
-
N - Nurture – postarať sa o seba
V cvičení sa môžete zamerať na nepríjemné emócie, ktoré práve prežívate, alebo si spomenúť na situáciu, v ktorej ste nepríjemné emócie zažívali. Nemusí to byť nič veľké.
Je lepšie, ak začnete s niečím, čo nie je veľmi silné alebo pre vás veľmi dôležité. Ide o to, skúsiť byť s tým, čo je, aj keď je to nepríjemné, aspoň na chvíľu, so zvedavosťou a otvorenosťou.
Kedykoľvek si môžete dať pauzu a vrátiť sa k cvičeniu neskôr.
Meditačnú sériu Počúvaj sa môžeš vyskúšať v akomkoľvek období tvojho života.
4 meditácie ti pomôžu za 4 týždne vybudovať pravidelný návyk, všímavo sa pozrieť na to, čo prežívaš a pristupovať k tvojim pocitom, myšlienkám a emóciám so zvedavosťou, súcitom a otvorenou mysľou.